Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie na Slovensku

31. januára 2021, slavdan999, Nezaradené

Druhá vlna pandémie dosiahla svoj (peak) – vrchol, týkajúci sa chorých na Kovid-19 a taktiež „lockdwnom“ postihnutých odvetví ekonomiky, ktoré boli nútené zaradiť podnikaniu stopku. Momentálne sme v akomsi vákuu, kde v kŕči o záchranu životov a zachránenia chodu kritickej infraštruktúry, pomaly lapáme po dychu.

Premiér sa snaží plávať nad hladinou, lebo ako hrdina zachraňuje zdravie obyvateľstva. To je však len jeden dielčí cieľ, ktorý treba mať na zreteli.

Ako sa chceme ekonomicky naštartovať, keď síce peniaze z únie sú sľúbené, samozrejme za cenu ďalšieho zadlžovania. Zaujímalo by ma, na koľko percent bude schopná súčasná vládna garnitúra túto pomoc aj využiť.

Premiérovi absolútne zjavne nedochádza, že prepojené nádoby štát – dane, bude potrebné balansovať. Odkiaľ zoberie peniaze, ktoré štát má prevažne z daní, ak vypne ekonomiku na dlhý čas? Peniaze sa míňajú a ja by som mu skutočne dopriala užiť si jeho sen a zostala by som bez práce. V podstate veľká väčšina ľudí prestane pracovať a začne sa spoliehať na Sociálnu poisťovňu, konkrétne na dávky v nezamestnanosti. Banky budú chcieť mať splatené svoje úvery, čiže opäť spojené nádoby obehu peňazí.

V článku sa spomína dopad nezamestnanosti na príjmy obyvateľstva v rámci SR, názor si urobte sami.

https://financer.com/sk/koronavirus-covid-19-slovensko/

Ak by občania ostali vyslovene závislí od štátu, aby premiér mohol prežiť svoje heroické víťazstvo záchrany občanov Slovenska z područia pliagy Kovid-19, pán Matovič by mal začať reálne počúvať aj odborníkov z mimo zdravotníckej brandže a pozrel na kompas, kam ekonomicky sa rútime.

Veď nie sme bohatí ako iné krajiny EÚ, náš dlh sa navýši v budúcom roku na 80% HDP…….pánečku, to budú mať čo splácať budúce generácie.

Koľko obyvateľov má Slovensko? Veľmi málo na to, aby sme si mohli dovoliť spať na vavrínoch, nemáme predsa žiadne úspory ako napríklad Nemci, nemáme sa čím zaručiť, ako bohatí Američania, tak kto bude platiť sekeru?

https://www.mzv.sk/documents/10182/2346765/048+OECD+v+skratke

Pán premiér by mohol konečne pochopiť, že dovoľujem si len toľko, koľko mám vo vrecku peňazí alebo prikryjem sa len takou perinou, na akú mám.

Ak aj teda budeme vazalmi súčasnej epidémie, som zvedavá, ako hlboko do vrecka pôjde Slovenská republika z jej výdavkami.

Nezatracujem túto vládu a želám jej, aby sa naozaj statočne popasovali s obrovskými výzvami ekonomicko-sociálneho charakteru, lebo naozaj je s čím sa pasovať, mimo zdravotných pravdaže. To je ale iná téma.

No nato treba mať otvorené oči, vyčistené uši a schopnosť manažovať všetky odvetvia rovnocenne, nie tváriť sa na urazeného Petra Pana, ktorý lieta na obláčiku a všetci mu chcú zle. Prípadne dať ľuďom certifikát do ruky, aby sa cítili ako „Toby môže do práce!“