Kedy sme vyhorení?

14. júna 2021, slavdan999, Nezaradené

Doba je rýchla, povinností a požiadaviek veľa, kolotoč práce, a my samotní sme niekde na vedľajšej koľaji. Stalo sa Vám už niekedy, že ste mali pocit, že zrazu všetko zastalo, doslova, a vy ste boli nútení prehodnotiť váš rebríček hodnôt, lebo ďalej sa tou istou cestou jednoducho ísť nedalo?

Na sociálnych sieťach sa prezentuje vo veľkom dokonalosť a často môžeme získať pocit vlastnej nedostatočnosti, čo začarovaný kruh ešte viac prehlbuje. Sami seba dokážeme uviesť pod tak obrovský tlak, že keby ste otvorili pomyslený poklop, tak by ste jednoducho vybuchli ako keď vybuchne unikajúci plyn. Zbierame si životom a skúsenosťami, či už dobrými alebo zlými, (tie zlé nás zotročujú najviac), kedy si veľakrát rozoberáme situáciu z rôznych uhlov a nie a nie nájsť východiska. Zrazu nepomôže ani utišujúci čaj, prechádzka v prírode, rozhovor s priateľmi, pretože mozog je tak preťažený a prehlušený myšlienkovými produktami, ktoré sú ani neni pravdou, že nestíha filtrovať ani vlastné myšlienky. Je to veľakrát obranný mechanizmus nášho ega, keď ego dostalo na frak a zrazu potrebuje akceptovať podmienky, v ktorých sme sa ocitli. Nie pre každého z nás je to jednoduché, najmä v dnešnej dobe sa prispôsobovať mentálne, duševne a fyzicky. Je preto logické, že vlastné telo je najlepším detektorom prichádzajúcej nerovnováhy. Sme dokonca tak sofistikovaní ignorovaním jeho signálov, že veľakrát sa ho snažíme oklamať a zmiasť nadmerným užívaním kofeínu, energeťákov, CBD a mnohé iné.

Pretože: zmeniť návyky a vzorce myslenia nie je jednoduché, je to ale nevyhnutné, pretože začarovaný kruh sa bude točiť dokolečka. Treba ho zastaviť, prinajlepšom z neho vystúpiť si, vziať si ponaučenie zo svojich chýb, netrestať sa za ne a akceptovať, že sme iba ľuďmi. Nikto nás nemôže nútiť robiť to, čo sami nechceme.

Veľakrát prídeme na to, že príčinou predsa nie je vonkajší svet, ale naše reakcie naň. A tak pomaly vieme prijať potrebné zmeny. Uvedomiť si, nastaviť priority, podľa rebríčka našich hodnôt……Aj tak väčšinou všetci prídeme na tie isté: zdravie, pokoj, láska, pohoda, dobré priateľské vzťahy, dobré rodinné vzťahy, relax, koníčky…..

Zhrnutím vlastne poukazujem na to, že vyhorenie je tu preto, aby sme prehodili výhybku v živote, aby sme zmenili smer k lepšiemu, prosperujúcejšiemu zajtrajšiu a mysleli na sebe, pre seba a následne sa vieme plní dobrej nálady a oduševnenia venovať iným.

10 príznakov syndrómu vyhorenia a otázky, ktoré ich odhalia | Akobuk
Zdroj obrázka: https://akobuk.sk/priznaky-vyhorenia/