Založ si blog

Mlčanie ako prostriedok chaosu

Hovorí sa, že mlčanie je zlato, alebo kto mlčí, ten svedčí. Ak komunikujeme mlčaním, vytvárame tým priestor na komunikačný chaos. Ak s niekým komunikujeme jasne, mlčanie mučivé by určite nenastalo. Ibaže by ticho znamenalo skvelý poznatok, nad ktorým protistrana premýšľa. Iba vtedy je mlčanie priestorom pre očistenie konverzácie. Akékoľvek iné mlčanie považujem za manipuláciu, ktorá nemá priestor v efektívnej debate. To máte tak, že keď sa vlastne rozprávate sám so sebou alebo hádžete jednoducho hrach na stenu.

O to nepríjemnejšie je mlčanie vo vzťahoch, párových, priateľských, obchodných a obdobných. Mlčanie, respektíve to ticho sa dá priam krájať. A teraz nechcem sem miešať tému introvertov, tí vravia, keď to tak cítia, alebo ich niekto osloví. Ak sme v rozhovore s partnerom všeho druhu a téma zostáva nevyjasnená, vtedy je mlčanie problém. Ako to máte vy? Chceli by ste partnera, ktorý by pri každej príležitosti mlčal ako soľný stĺp?!

V koho rukách je však moc pri mlčaní? Manipulátor si myslí, že Vás tým prinúti sa mu podriadiť a prosiť o prelomenie ticha. Málokedy sa stretávam, že niekto objavil dar v mlčaní a prišiel na nový pohľad na vec.

Usudzujem z toho, že sotva sa stáva, že vidíme deti mlčať. Ak už mlčia, deje sa niečo nezdravé. Preto si myslím, že nie je výhrou dozrieť do bodu, kedy mlčanie využívame ako zdroj boja, ktorý však máme vopred prehraný, pretože protistrana usúdi, že ďalšia komunikácia je zbytočná.

To len tak na Nedeľu:-)

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Príležitosť voľby

03.03.2022

Nikdy viac, ako v takto ťažko kritických časoch, si máme možnosť uvedomiť, čo je v živote to najdôležitejšie a podstatné. Zrazu sa nám naše vnútorné boje, krivdy a zášť zdajú akési malicherné v porovnaní s tým, čo sa deje v celosvetovom meradle. Cítime, že nám akosi dochádza dych, pri pomyslení na spôsoby myslenia, postoje, názory, ktoré sme mali akosi [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 96736x
Priemerná čítanosť článkov: 1897x

Autor blogu

Kategórie