Založ si blog

Mlčanie ako prostriedok chaosu

Hovorí sa, že mlčanie je zlato, alebo kto mlčí, ten svedčí. Ak komunikujeme mlčaním, vytvárame tým priestor na komunikačný chaos. Ak s niekým komunikujeme jasne, mlčanie mučivé by určite nenastalo. Ibaže by ticho znamenalo skvelý poznatok, nad ktorým protistrana premýšľa. Iba vtedy je mlčanie priestorom pre očistenie konverzácie. Akékoľvek iné mlčanie považujem za manipuláciu, ktorá nemá priestor v efektívnej debate. To máte tak, že keď sa vlastne rozprávate sám so sebou alebo hádžete jednoducho hrach na stenu.

O to nepríjemnejšie je mlčanie vo vzťahoch, párových, priateľských, obchodných a obdobných. Mlčanie, respektíve to ticho sa dá priam krájať. A teraz nechcem sem miešať tému introvertov, tí vravia, keď to tak cítia, alebo ich niekto osloví. Ak sme v rozhovore s partnerom všeho druhu a téma zostáva nevyjasnená, vtedy je mlčanie problém. Ako to máte vy? Chceli by ste partnera, ktorý by pri každej príležitosti mlčal ako soľný stĺp?!

V koho rukách je však moc pri mlčaní? Manipulátor si myslí, že Vás tým prinúti sa mu podriadiť a prosiť o prelomenie ticha. Málokedy sa stretávam, že niekto objavil dar v mlčaní a prišiel na nový pohľad na vec.

Usudzujem z toho, že sotva sa stáva, že vidíme deti mlčať. Ak už mlčia, deje sa niečo nezdravé. Preto si myslím, že nie je výhrou dozrieť do bodu, kedy mlčanie využívame ako zdroj boja, ktorý však máme vopred prehraný, pretože protistrana usúdi, že ďalšia komunikácia je zbytočná.

To len tak na Nedeľu:-)

Inteligencia národa vyjadrená účasťou na referende

22.01.2023

Čím je človek starší, tým je skúsenejší a múdrejší, ako sa vraví, a pravdupovediac je to aj pravda. Byť občanom štátu detto. Ak niekto nahliadne do minulosti úspešnosti referend na Slovensku, zdá sa, že sme múdrejší a skúsenejší iba o účasť v Európskej únii. Čerpáme z nej ekonomické injekcie, avšak kritériá bonusu často ani nesplníme. Čím to asi bude? Do [...]

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

kastiel cunovo

Mestá a obce kritizujú nápad rezortu kultúry. Odkazujú: predaj pamiatok je zložitý, novinky situáciu zhoršia

20.04.2024 06:00

Rezort pripustil, že nemá v rozpočte vyčlenené prostriedky na ich kúpu a doteraz si predkupné právo neuplatnil ani raz.

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 113123x
Priemerná čítanosť článkov: 2175x

Autor blogu

Kategórie