Založ si blog

Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie na Slovensku

Druhá vlna pandémie dosiahla svoj (peak) – vrchol, týkajúci sa chorých na Kovid-19 a taktiež „lockdwnom“ postihnutých odvetví ekonomiky, ktoré boli nútené zaradiť podnikaniu stopku. Momentálne sme v akomsi vákuu, kde v kŕči o záchranu životov a zachránenia chodu kritickej infraštruktúry, pomaly lapáme po dychu.

Premiér sa snaží plávať nad hladinou, lebo ako hrdina zachraňuje zdravie obyvateľstva. To je však len jeden dielčí cieľ, ktorý treba mať na zreteli.

Ako sa chceme ekonomicky naštartovať, keď síce peniaze z únie sú sľúbené, samozrejme za cenu ďalšieho zadlžovania. Zaujímalo by ma, na koľko percent bude schopná súčasná vládna garnitúra túto pomoc aj využiť.

Premiérovi absolútne zjavne nedochádza, že prepojené nádoby štát – dane, bude potrebné balansovať. Odkiaľ zoberie peniaze, ktoré štát má prevažne z daní, ak vypne ekonomiku na dlhý čas? Peniaze sa míňajú a ja by som mu skutočne dopriala užiť si jeho sen a zostala by som bez práce. V podstate veľká väčšina ľudí prestane pracovať a začne sa spoliehať na Sociálnu poisťovňu, konkrétne na dávky v nezamestnanosti. Banky budú chcieť mať splatené svoje úvery, čiže opäť spojené nádoby obehu peňazí.

V článku sa spomína dopad nezamestnanosti na príjmy obyvateľstva v rámci SR, názor si urobte sami.

https://financer.com/sk/koronavirus-covid-19-slovensko/

Ak by občania ostali vyslovene závislí od štátu, aby premiér mohol prežiť svoje heroické víťazstvo záchrany občanov Slovenska z područia pliagy Kovid-19, pán Matovič by mal začať reálne počúvať aj odborníkov z mimo zdravotníckej brandže a pozrel na kompas, kam ekonomicky sa rútime.

Veď nie sme bohatí ako iné krajiny EÚ, náš dlh sa navýši v budúcom roku na 80% HDP…….pánečku, to budú mať čo splácať budúce generácie.

Koľko obyvateľov má Slovensko? Veľmi málo na to, aby sme si mohli dovoliť spať na vavrínoch, nemáme predsa žiadne úspory ako napríklad Nemci, nemáme sa čím zaručiť, ako bohatí Američania, tak kto bude platiť sekeru?

https://www.mzv.sk/documents/10182/2346765/048+OECD+v+skratke

Pán premiér by mohol konečne pochopiť, že dovoľujem si len toľko, koľko mám vo vrecku peňazí alebo prikryjem sa len takou perinou, na akú mám.

Ak aj teda budeme vazalmi súčasnej epidémie, som zvedavá, ako hlboko do vrecka pôjde Slovenská republika z jej výdavkami.

Nezatracujem túto vládu a želám jej, aby sa naozaj statočne popasovali s obrovskými výzvami ekonomicko-sociálneho charakteru, lebo naozaj je s čím sa pasovať, mimo zdravotných pravdaže. To je ale iná téma.

No nato treba mať otvorené oči, vyčistené uši a schopnosť manažovať všetky odvetvia rovnocenne, nie tváriť sa na urazeného Petra Pana, ktorý lieta na obláčiku a všetci mu chcú zle. Prípadne dať ľuďom certifikát do ruky, aby sa cítili ako „Toby môže do práce!“

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Príležitosť voľby

03.03.2022

Nikdy viac, ako v takto ťažko kritických časoch, si máme možnosť uvedomiť, čo je v živote to najdôležitejšie a podstatné. Zrazu sa nám naše vnútorné boje, krivdy a zášť zdajú akési malicherné v porovnaní s tým, čo sa deje v celosvetovom meradle. Cítime, že nám akosi dochádza dych, pri pomyslení na spôsoby myslenia, postoje, názory, ktoré sme mali akosi [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 96720x
Priemerná čítanosť článkov: 1896x

Autor blogu

Kategórie