Založ si blog

Zrnká múdrosti, len nič autentické o tom, že aj my žijeme

Citátov slávnych sú plné knihy a ľudia sa s nimi stotožňujú, lebo im vnútorne pripisujú akúsi univerzálnu pravdu, ktorá nepochybne platí, avšak do momentu, keď sa staneme pasívnymi konzumentmi právd objavených niekým iným.

Myslím si, že tento svet, meniaci sa svet je dosť krásny na to, a ponúka nám nespočetné možnosti a príležitosti k zisteniu a objaveniu právd, ktoré sú našou autenticitou. Aby aj naši potomkovia a potomkovia ich potomkov vlastne validovali, že aj my sme žili, aká to bola doba a čo priniesla. Priniesla poznania, ktoré sme uchopili a zdokumentovali v citátoch práve rovnako ako velikáni pred nami. Dokonca môžeme inšpirovať mnohých iných v tom, v čo sme vnútorne prezreli.

Verím, že každý z nás na Zemi sa stretáva s nespočetným množstvom výziev, či už od detstva, ranej mladosti, dospelosti, dokonca v starobe. Totiž poznanie na rozdiel od vzdelania nám nikto nevezme.

Aj ja som objavila niektoré „svoje“ pravdy, napríklad: „Čím viac ma ignorovali a prehliadali, tým viac som sama seba milovala.“ Viem, že to znie nelogicky, ale je to môj poznatok. A takto by sme mohli nadviazať na rôzne iné scenáre, s ktorými sa ľudia denno denne stretávajú.

Pre pocit a vieru, že sme sa cítili vypočutí, validovaní, autentickí, a hlavne, aby sme boli hrdí na to, že sme tu raz boli a tí po nás si prečítajú pravdy, vnútorné hodnoty, ktoré sme objavili.

Snáď aj preto, by sme sa necítili stratení, pretože tie pravdy velikánov už akosi nepasujú na skúsenosti dneška. Sú však univerzálne, len by sa hodilo ich doplniť a obohatiť novými, „našimi“ poznaniami.

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Príležitosť voľby

03.03.2022

Nikdy viac, ako v takto ťažko kritických časoch, si máme možnosť uvedomiť, čo je v živote to najdôležitejšie a podstatné. Zrazu sa nám naše vnútorné boje, krivdy a zášť zdajú akési malicherné v porovnaní s tým, čo sa deje v celosvetovom meradle. Cítime, že nám akosi dochádza dych, pri pomyslení na spôsoby myslenia, postoje, názory, ktoré sme mali akosi [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 96738x
Priemerná čítanosť článkov: 1897x

Autor blogu

Kategórie