Založ si blog

Bol Ondráš Machuľa skutočne neprebudený?

Pekná, poučná poviedka, ktorá pozornému čitateľovi veľa napovie a pripodobní dnešný svet, teda aspoň z psychologického pohľadu.

Pamätáte si na postavu Martina Kukučína, Ondráša Machuľu, ktorého nazývali neprebudeným, pretože bol psychicky zaostalý, mladý husiar?

Po smrti rodičov vyrastal s tetkou, jeho vzhľad bol ohyzdný, no napriek tomu sa s ním deti rady hrali. Možno to bolo tou zaostalosťou duševnou, ktorá bola tak nevinná, že deti priťahovala, pretože sa pri ňom cítili bezstarostne a sviežo. Mne to pripomína pocit, keď ľudia v dnešnej dobe pohrúžení v strese a starostiach pri stretnutí sa s „jednoduchším“ človekom zrazu zistia, že život je o niečom inom, o čom doteraz snívali. To slovo snívali je dôrazné v tom, že pri zamyslení sa o Ondrášovi, ktorý bol považovaný za neprebudeného, kto v tejto situácii je vlastne neprebudený?

Ak my ľudia považujeme čudákov a bohom obdarených ľudí za neprebudených, akí prebudení sme vlastne my?

Hovorí sa, že: „Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je nebeské kráľovstvo.“ Matúš 5:3 V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že autori už v minulosti dokázali poukázať na výrazné rozdiely v spoločnosti a vo svojich dielach písali, čo nám dnes zostalo ako dedičstvo, s ktorým treba hodnotne naložiť.

Zdroje obrázka: https://cocoandcreme.com/how-to-keep-the-fire-burning-in-long-distance-relationships/

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Príležitosť voľby

03.03.2022

Nikdy viac, ako v takto ťažko kritických časoch, si máme možnosť uvedomiť, čo je v živote to najdôležitejšie a podstatné. Zrazu sa nám naše vnútorné boje, krivdy a zášť zdajú akési malicherné v porovnaní s tým, čo sa deje v celosvetovom meradle. Cítime, že nám akosi dochádza dych, pri pomyslení na spôsoby myslenia, postoje, názory, ktoré sme mali akosi [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 96746x
Priemerná čítanosť článkov: 1897x

Autor blogu

Kategórie