Založ si blog

Bol Ondráš Machuľa skutočne neprebudený?

Pekná, poučná poviedka, ktorá pozornému čitateľovi veľa napovie a pripodobní dnešný svet, teda aspoň z psychologického pohľadu.

Pamätáte si na postavu Martina Kukučína, Ondráša Machuľu, ktorého nazývali neprebudeným, pretože bol psychicky zaostalý, mladý husiar?

Po smrti rodičov vyrastal s tetkou, jeho vzhľad bol ohyzdný, no napriek tomu sa s ním deti rady hrali. Možno to bolo tou zaostalosťou duševnou, ktorá bola tak nevinná, že deti priťahovala, pretože sa pri ňom cítili bezstarostne a sviežo. Mne to pripomína pocit, keď ľudia v dnešnej dobe pohrúžení v strese a starostiach pri stretnutí sa s „jednoduchším“ človekom zrazu zistia, že život je o niečom inom, o čom doteraz snívali. To slovo snívali je dôrazné v tom, že pri zamyslení sa o Ondrášovi, ktorý bol považovaný za neprebudeného, kto v tejto situácii je vlastne neprebudený?

Ak my ľudia považujeme čudákov a bohom obdarených ľudí za neprebudených, akí prebudení sme vlastne my?

Hovorí sa, že: „Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je nebeské kráľovstvo.“ Matúš 5:3 V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že autori už v minulosti dokázali poukázať na výrazné rozdiely v spoločnosti a vo svojich dielach písali, čo nám dnes zostalo ako dedičstvo, s ktorým treba hodnotne naložiť.

Zdroje obrázka: https://cocoandcreme.com/how-to-keep-the-fire-burning-in-long-distance-relationships/

Inteligencia národa vyjadrená účasťou na referende

22.01.2023

Čím je človek starší, tým je skúsenejší a múdrejší, ako sa vraví, a pravdupovediac je to aj pravda. Byť občanom štátu detto. Ak niekto nahliadne do minulosti úspešnosti referend na Slovensku, zdá sa, že sme múdrejší a skúsenejší iba o účasť v Európskej únii. Čerpáme z nej ekonomické injekcie, avšak kritériá bonusu často ani nesplníme. Čím to asi bude? Do [...]

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 114950x
Priemerná čítanosť článkov: 2211x

Autor blogu

Kategórie