Založ si blog

Kedy sme vyhorení?

Doba je rýchla, povinností a požiadaviek veľa, kolotoč práce, a my samotní sme niekde na vedľajšej koľaji. Stalo sa Vám už niekedy, že ste mali pocit, že zrazu všetko zastalo, doslova, a vy ste boli nútení prehodnotiť váš rebríček hodnôt, lebo ďalej sa tou istou cestou jednoducho ísť nedalo?

Na sociálnych sieťach sa prezentuje vo veľkom dokonalosť a často môžeme získať pocit vlastnej nedostatočnosti, čo začarovaný kruh ešte viac prehlbuje. Sami seba dokážeme uviesť pod tak obrovský tlak, že keby ste otvorili pomyslený poklop, tak by ste jednoducho vybuchli ako keď vybuchne unikajúci plyn. Zbierame si životom a skúsenosťami, či už dobrými alebo zlými, (tie zlé nás zotročujú najviac), kedy si veľakrát rozoberáme situáciu z rôznych uhlov a nie a nie nájsť východiska. Zrazu nepomôže ani utišujúci čaj, prechádzka v prírode, rozhovor s priateľmi, pretože mozog je tak preťažený a prehlušený myšlienkovými produktami, ktoré sú ani neni pravdou, že nestíha filtrovať ani vlastné myšlienky. Je to veľakrát obranný mechanizmus nášho ega, keď ego dostalo na frak a zrazu potrebuje akceptovať podmienky, v ktorých sme sa ocitli. Nie pre každého z nás je to jednoduché, najmä v dnešnej dobe sa prispôsobovať mentálne, duševne a fyzicky. Je preto logické, že vlastné telo je najlepším detektorom prichádzajúcej nerovnováhy. Sme dokonca tak sofistikovaní ignorovaním jeho signálov, že veľakrát sa ho snažíme oklamať a zmiasť nadmerným užívaním kofeínu, energeťákov, CBD a mnohé iné.

Pretože: zmeniť návyky a vzorce myslenia nie je jednoduché, je to ale nevyhnutné, pretože začarovaný kruh sa bude točiť dokolečka. Treba ho zastaviť, prinajlepšom z neho vystúpiť si, vziať si ponaučenie zo svojich chýb, netrestať sa za ne a akceptovať, že sme iba ľuďmi. Nikto nás nemôže nútiť robiť to, čo sami nechceme.

Veľakrát prídeme na to, že príčinou predsa nie je vonkajší svet, ale naše reakcie naň. A tak pomaly vieme prijať potrebné zmeny. Uvedomiť si, nastaviť priority, podľa rebríčka našich hodnôt……Aj tak väčšinou všetci prídeme na tie isté: zdravie, pokoj, láska, pohoda, dobré priateľské vzťahy, dobré rodinné vzťahy, relax, koníčky…..

Zhrnutím vlastne poukazujem na to, že vyhorenie je tu preto, aby sme prehodili výhybku v živote, aby sme zmenili smer k lepšiemu, prosperujúcejšiemu zajtrajšiu a mysleli na sebe, pre seba a následne sa vieme plní dobrej nálady a oduševnenia venovať iným.

10 príznakov syndrómu vyhorenia a otázky, ktoré ich odhalia | Akobuk
Zdroj obrázka: https://akobuk.sk/priznaky-vyhorenia/

Inteligencia národa vyjadrená účasťou na referende

22.01.2023

Čím je človek starší, tým je skúsenejší a múdrejší, ako sa vraví, a pravdupovediac je to aj pravda. Byť občanom štátu detto. Ak niekto nahliadne do minulosti úspešnosti referend na Slovensku, zdá sa, že sme múdrejší a skúsenejší iba o účasť v Európskej únii. Čerpáme z nej ekonomické injekcie, avšak kritériá bonusu často ani nesplníme. Čím to asi bude? Do [...]

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 114951x
Priemerná čítanosť článkov: 2211x

Autor blogu

Kategórie