Založ si blog

Balans/bilancia 2020teho alebo koniec skúšobného obdobia

Rok 2020 nesie v sebe veľmi zaujímavé, krásne číslo. 2 dvadsiatky. Aké je to len pekné číslo, povedala som si na začiatku roka. Nikto ani len netušil, výnimka sú samozrejme vedmy, ktoré boli tiež akosi ticho, a nikto túto skúšku cti, viery a vytrvalosti nepredpovedal. Možno Vanga?

Rok začal celkom sľubne, a v marci sa začali diať veci. Všetci vieme, aké. Zo začiatku túžba toto všetko rýchlo hodiť za hlavu, otriasť sa a áno, žiť tak, ako predtým. Dovoľte, aby som sa z celého srdca uštipačne usmiala. Žiť ako predtým, čo to znamená? Čo sme vlastne žili? Bublinu, v ktorej väčšina pomyselne žije na piedestále dokonalosti, bohatstva, obžerstva, v tom lepšom prípade influencerov, ktorí rastú ako huby po daždi, dosiahli osvietenie behom jednej noci a návodov na lepší život.

Akosi tento rok mnou neotriasol. Nič podstatné sa pre mňa nezmenilo. Iba som viac mohla vnímať ticho, áno ticho, ktoré priniesol lockdown. Vyjsť len tak na ulicu, na balkón a počúvať spev vtákov, vnímať tichosť hviezdnej oblohy a žiadnych áut, autobusov, a frmol na cestách.

Výnimkou bola online výučba, ktorá bola výzvou, ale dali sme to.

To, že nastala svetová ekonomická kríza sa hovorilo už dávno predtým, apropo, opakuje sa v sínusoide každých sto rokov. Takže pre tých, ktorí sa trochu zaujímajú o spoločenské dianie, to nejako veľmi neprekvapilo.

Iba reakcie ľudstva sú v mnohom bolestivé. Chápem, že prísť o prácu nie vlastnou vinou je šok, ktorý človek musí rozdýchať. Otrasenie rodinného rozpočtu zamáva doslova každým, ak človek nie je zlodejom.

Svetoví lídri, pozrime sa, akí sú to vlastne ľudia, počnúc USA, Turecko, Nemecko, Južná Kórea……

Ukazujú nám zrkadlo, že vlastne svet sa ocitol v akejsi údernej, nemej kríze úpadku spoločenských hodnôt. To však bolo už dávno predtým, korona nám to iba odkryla. Ukázala nám, že politickí vodcovia sú v skutočnosti postavy, ktoré na vrchole nemajú čo hľadať. Pripomína mi to krédo z rozprávky Cisárove nové šaty: „Aha, veď on je úplne nahý“!

Menšina triezvo uvažujúcich jedincov toto dávno vie, len akosi sú tienení tou väčšinou, ktorá stále nosí šaty, ktoré neexistujú. Oči nemajú pre videnie, ale vnímanie niečoho, čo neexistuje. Iba ak v kolektívnom vedomí bláznovstva, honbou za mamonom a točiť sa v skutočnosti v kolese osudu ako škrečok, ktorého nemá kto zastaviť.

Toto skúšobné obdobie sme odštartovali neplánovane, plánovane, verím, že pokračovať budeme s lepšími nástrojmi pre skutočný život. Aby nás už viac nič „strašné“ neprekvapilo.

Želám si pre 2021 čisté ovzdušie plné nádejí na lepší život, vnímania skutočných hodnôt ako láska, spolupatričnosť, čestnosť, starostlivosť a záujem o iných, komunikácia medzi ľuďmi a kompas, ktorý smeruje k severu, ktorý mnohí ešte nevidia. K slnku, svetlu a práci samých na sebe.

Pour Féliciter 2021! Pripíjam.

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Príležitosť voľby

03.03.2022

Nikdy viac, ako v takto ťažko kritických časoch, si máme možnosť uvedomiť, čo je v živote to najdôležitejšie a podstatné. Zrazu sa nám naše vnútorné boje, krivdy a zášť zdajú akési malicherné v porovnaní s tým, čo sa deje v celosvetovom meradle. Cítime, že nám akosi dochádza dych, pri pomyslení na spôsoby myslenia, postoje, názory, ktoré sme mali akosi [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 96741x
Priemerná čítanosť článkov: 1897x

Autor blogu

Kategórie