Založ si blog

Vždy sa dá urobiť viac – kde máme svoje limity?

Rozmýšľam, koľkokrát sme sa ocitli v situácii, keď nás niekto požiadal o pomoc, radu, názor alebo len tak o rozhovor.

Pre mňa je to znamením dôvery, ktorú vo mňa ľudia majú, že ich aspoň viem vypočuť, povedať im svoj názor, rozhodnutie však musia urobiť sami.

Keďže žijeme v rýchlej dobe, toto puto sa akosi vytratilo, azda zostalo iba v povrchnej rovine prejavenia záujmu a potom akoby sa prehodili výhybky.

Niekedy sa mi zdá, že ľudia ani nechcú počúvať o problémoch iných, chápem, že každý má svojich problémov dosť, no v neposlednom rade sme ľudia a kto pomôže človeku, ak nie človek? Isto som okúsila liečivú silu zvierat, a pýtam sa, či tieto nemé tvory vedia dať človeku väčšiu podporu ako ľudia. Niektorí dokonca prestali veriť ľuďom a oddali sa zvieratám, ktorým môžu bezvýhradne dôverovať. V mnohom s nimi súhlasím, ale stále chcem však veriť, že ľudské plemeno, hadie plemeno, ako povedal Kristus, má stále nádej na prerod. Byť viac poslucháčom, poradcom, dôverníkom a láskavým sprievodcom. Snáď by sme nemali toľko prípadov pribúdajúcich smútkov a úzkostí, kde sa ľudia ocitnú na pokraji svojej viery.

Voľakedy naši predkovia nemali toľko nástrojov na komunikáciu a presun a predsa boli schopní prejsť len tak pešo bezmála 5 kilometrov, aby cítili spolupatričnosť a zdieľali svoju dobrotivosť s rodinou. Ľudia boli zvyknutí hovoriť svoje starosti a radosti a cítili sa menej osamelí. Nejako si vedeli pomôcť jeden druhému a v človeku zostal ten pocit súznenia a lásky. Vždy boli prípady ľudí, ktorí boli zlomyseľní, mám však pocit, že v dnešnej dobe ich je podstatne viac aj keď máme toho oveľa viac – myslím tým majetkov, možností niečo získať, vlastniť, podnikať, podvádzať a podobne.

Snáď, keď nás niekto nabudúce požiada o pomoc, skúsime aj opäť ho kontaktovať, či sa má OK:-) Je to znakom, že sme ho nielen odfajkli prvotnou pomyslenou pomocou, ale nám skutočne na ňom záleží. Že sme nezískali iba prospech, že niekto možno pomohol nám a my mu to isté neoplatíme nezáujmom.

Inteligencia národa vyjadrená účasťou na referende

22.01.2023

Čím je človek starší, tým je skúsenejší a múdrejší, ako sa vraví, a pravdupovediac je to aj pravda. Byť občanom štátu detto. Ak niekto nahliadne do minulosti úspešnosti referend na Slovensku, zdá sa, že sme múdrejší a skúsenejší iba o účasť v Európskej únii. Čerpáme z nej ekonomické injekcie, avšak kritériá bonusu často ani nesplníme. Čím to asi bude? Do [...]

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

nemecko, útok nožom

V Nemecku vlak zachytil viacero detí, jedno zahynulo

02.02.2023 23:31

Na mieste nešťastia pri meste meste Recklinghausen zasahovalo 35 hasičov a záchranárov.

Žiarska chata

Žiarsku chatu pre hroziace lavíny uzatvorili, rýchlosť vetra dosiahne 135 km/h

02.02.2023 22:41

Okrem Západných Tatier je veľké lavínové nebezpečenstvo aj vo Vysokých Tatrách.

omagh

Britská vláda nariadila vyšetriť útok v Omaghu s 29 obeťami spred štvrťstoročia

02.02.2023 22:02

Bol to najkrvavejší atentát v histórii Severného Írska.

donovaly

Počasie komplikuje dopravu. Donovaly uzavreli pre kamióny, Kremnické bane úplne

02.02.2023 21:05

Zelená vlna informuje aj o silnom snežení na Čertovici, úsek je podľa nej ťažko zjazdný.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 102852x
Priemerná čítanosť článkov: 1978x

Autor blogu

Kategórie