Založ si blog

Vždy sa dá urobiť viac – kde máme svoje limity?

Rozmýšľam, koľkokrát sme sa ocitli v situácii, keď nás niekto požiadal o pomoc, radu, názor alebo len tak o rozhovor.

Pre mňa je to znamením dôvery, ktorú vo mňa ľudia majú, že ich aspoň viem vypočuť, povedať im svoj názor, rozhodnutie však musia urobiť sami.

Keďže žijeme v rýchlej dobe, toto puto sa akosi vytratilo, azda zostalo iba v povrchnej rovine prejavenia záujmu a potom akoby sa prehodili výhybky.

Niekedy sa mi zdá, že ľudia ani nechcú počúvať o problémoch iných, chápem, že každý má svojich problémov dosť, no v neposlednom rade sme ľudia a kto pomôže človeku, ak nie človek? Isto som okúsila liečivú silu zvierat, a pýtam sa, či tieto nemé tvory vedia dať človeku väčšiu podporu ako ľudia. Niektorí dokonca prestali veriť ľuďom a oddali sa zvieratám, ktorým môžu bezvýhradne dôverovať. V mnohom s nimi súhlasím, ale stále chcem však veriť, že ľudské plemeno, hadie plemeno, ako povedal Kristus, má stále nádej na prerod. Byť viac poslucháčom, poradcom, dôverníkom a láskavým sprievodcom. Snáď by sme nemali toľko prípadov pribúdajúcich smútkov a úzkostí, kde sa ľudia ocitnú na pokraji svojej viery.

Voľakedy naši predkovia nemali toľko nástrojov na komunikáciu a presun a predsa boli schopní prejsť len tak pešo bezmála 5 kilometrov, aby cítili spolupatričnosť a zdieľali svoju dobrotivosť s rodinou. Ľudia boli zvyknutí hovoriť svoje starosti a radosti a cítili sa menej osamelí. Nejako si vedeli pomôcť jeden druhému a v človeku zostal ten pocit súznenia a lásky. Vždy boli prípady ľudí, ktorí boli zlomyseľní, mám však pocit, že v dnešnej dobe ich je podstatne viac aj keď máme toho oveľa viac – myslím tým majetkov, možností niečo získať, vlastniť, podnikať, podvádzať a podobne.

Snáď, keď nás niekto nabudúce požiada o pomoc, skúsime aj opäť ho kontaktovať, či sa má OK:-) Je to znakom, že sme ho nielen odfajkli prvotnou pomyslenou pomocou, ale nám skutočne na ňom záleží. Že sme nezískali iba prospech, že niekto možno pomohol nám a my mu to isté neoplatíme nezáujmom.

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Príležitosť voľby

03.03.2022

Nikdy viac, ako v takto ťažko kritických časoch, si máme možnosť uvedomiť, čo je v živote to najdôležitejšie a podstatné. Zrazu sa nám naše vnútorné boje, krivdy a zášť zdajú akési malicherné v porovnaní s tým, čo sa deje v celosvetovom meradle. Cítime, že nám akosi dochádza dych, pri pomyslení na spôsoby myslenia, postoje, názory, ktoré sme mali akosi [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 96747x
Priemerná čítanosť článkov: 1897x

Autor blogu

Kategórie