Založ si blog

Spoločnosť na chybnej výhybke

Po pol roku sa vrátili detváky z vyšších ročníkov do škôl. Mala som možnosť vyspovedať syna o prvých dojmoch a verte neverte, potvrdil sa mi vnútorný pocit spoločenskej egomanie v pravom zmysle slova.

Čo deti prezentujú a uplatňujú v praktickom živote, vidia totiž doma. Na bežnú otázku: „Tešíš sa, že ideme von?“ odpoveď znela: „Poser sa!“ Neviem, ako to pôsobí na Vás, mňa to pri najlepšom emočnom vnímaní zarazilo. Mám na mysli, čím viac sa naša spoločnosť vytešuje z výhod slobodomyseľného života, plného aktív ekonomických, sociálnych a im pridružených, si dovolím s plným svedomím povedať, že je to iba pomyselný život, ktorý s pravými, človeku vlastnými hodnotami, nemá nič spoločné. Práve naopak, nie je nič slobodné, ak nevieme recipročne reagovať na elementárne otázky človečej spolupatričnosti. Dokonca sme si osvojili, ako druhých ignorovať a urážať. Nevidím na tom nič pokrokové, je to priam úpadkové, morálne úpadkové.

Dievča sediace v triede bez povšimnutia okolia, zjavne deprimované, (možno je extrémne flegmatické, to vidím ako ospravedlnenie jej postoja k svojmu okoliu), ostáva sedieť v lavici. Deti na ňu nereagujú, doslova ani nikoho nezaujíma. Ak sa vzdiali na prestávke a sama odíde na toalety, kde sa ukrýva do konca prestávky, nikomu nechýba. Údajne si nič nevšimli ani učitelia, až na jednu, ktorá sa spýtala, či je na hodine prítomná a ako sa má? Pre mňa je táto situácia iba utvrdením dávno navnímaného pocitu, že ako ľudský druh sme sa pripodobnili prinajlepšom porovnaní tomu zvieraciemu. Iba preto, že zvieratá nevedia hovoriť. Ak sa jedná o emočné vyzretie, tak dokonca tomu neživému, kamennému.

Aj naďalej som však pokroková duša, ktorá verí, že tento svet potrebuje viac vnímavých, empatických a nádejných duší, ktoré cítia svoje poslanie pozdvihnúť ľudstvo a potajomky, ale tvrdou prácou primäť ľudstvo navrátiť sa k strateným hodnotám, ktoré nám zabezpečia prežitie na tejto matke Zemi.

Iba taká úvaha, u mňa aj úloha.

Koľko váži tvoja duša?
Obrázok: Zdroj: https://www.ihodnoty.sk/clanok/kolko-vazi-tvoja-dusa/8239/

Inteligencia národa vyjadrená účasťou na referende

22.01.2023

Čím je človek starší, tým je skúsenejší a múdrejší, ako sa vraví, a pravdupovediac je to aj pravda. Byť občanom štátu detto. Ak niekto nahliadne do minulosti úspešnosti referend na Slovensku, zdá sa, že sme múdrejší a skúsenejší iba o účasť v Európskej únii. Čerpáme z nej ekonomické injekcie, avšak kritériá bonusu často ani nesplníme. Čím to asi bude? Do [...]

Úvaha: Čo by v dnešných časoch urobil Ježiš?

17.04.2022

Len na úvod chcem povedať, že v nijakom prípade sa nechcem dotýkať veriacich alebo útočiť na ich pohľad na vieru, keďže máme kresťanské sviatky zmŕtvychvstania Pána. Moja viera je silná, preto si v posledných dňoch kladiem otázku, ktorú sme často nosili ako tínedžeri v USA ako prívesok na ruke znejúc: „WWJD“? Pre tých, ktorí vedia, o čom píšem, je tam [...]

Slovensko žije Ukrajinou. Sme tak solidárni alebo sa strácame v bytí?

27.03.2022

Život počas korony sa ešte väčšmi zamotal vojnou, aby život nebol nudný a prípadne aby sme sa viacej starali o blaho iných ako to svoje. Nemôžem opomenúť, že žlto modrá farba sa mi vryla do pamäti asi viac ako nikdy predtým. Konflikt, ktorý vznikol už dávnejšie sa vyvíja smerom, ako sa situácii postavili vedúci predstavitelia krajín, pýtam sa, ako veľmi sa nás toto [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 113115x
Priemerná čítanosť článkov: 2175x

Autor blogu

Kategórie